E-mobilita - 10 dôvodov prečo si zaobstarať elektromobil

1. VW BONUS PRI KÚPE ELEKTROMOBILU
Elektrizujúci bonus vo výške 5 000 € platí pre model Volkswagen e-Golf s elektrickým dojazdom 231 km. Bonus platí do 31.10.2019 na skladové alebo vozidlá objednané do výroby.

2. NIŽŠIE POVINNÉ ZMLUVNÉ POISTENIE (PZP)
Výpočet povinného zmluvného poistenia záleží pri klasických automobiloch od objemu motora. Keďže však elektromobil žiadny nemá, je sadzba na toto poistenie nastavená na hodnotu, ktorá zodpovedá vozidlu s objemom do 1000 kubických centimetrov. Takže za PZP zaplatíte oveľa menej ako za obyčajné auto so spaľovacím motorom.

3. NEMUSÍTE PLATIŤ ZA REGISTRÁCIU
Keď už si elektromobil kúpite, nemusíte platiť pri jeho prvom zápise do evidencie vozidiel žiadny registračný poplatok.

4. NA BENZÍN ČI NAFTU UŽ NEMINIETE ANI CENT
Dosť výrazná položka vám s kúpou elektromobilu odpadne. Je to nemalá suma, ktorú ste schopný ušetriť práve vďaka tomu, že nepotrebujete už viac tankovať palivá. Prečo? Lebo vaše auto jazdí na elektrinu.

5. VAŠE „PALIVO“ JE K DISPOZÍCII TAKMER VŠADE
Ďalšia výhoda, ktorá je mierne spojená s predchádzajúcim bodom je, že vaše auto si máte možnosť nabiť takmer hocikde. Stačí, ak je k dispozícii klasická elektrická zásuvka. Môžete však využiť aj dobíjacie stanice určené práve na túto činnosť, ktoré vám auto nabijú rýchlejšie. Slovensko je dokonca jednou z krajín, ktoré majú najrozšírenejšiu sieť dobíjacích staníc (mapu staníc ponúka napr. stránka http://kdenabijat.sk/mapa-stanic/).

6. UŽ ŽIADNY HLUK ČI EMISIE Z VÝFUKOV
Elektromobil je oproti obyčajným automobilom oveľa tichší, takže vás a ani nikoho okolo nebude (najmä vo veľkomestách) otravovať žiadny hluk motorov. Okrem toho sa do ovzdušia nedostávajú žiadne škodlivé emisie či zapáchajúce výfukové plyny.

7. LACNEJŠIA ÚDRŽBA
Výrazne jednoduchší systém, menej pohyblivých dielov, žiadne vstrekovanie, štartéry či iné veci, to prináša nemalú výhodu. Oproti klasickým a predovšetkým dieselovým autám, ktoré ich majú tisícky, sa pri elektromobiloch môžu súčiastky pokaziť len občas a pritom sú veľmi jednoduché. Existuje len málo bežných servisných úkonov.

8. CAR-NET E-REMOTE
Všetky elektromobily sú vybavené online komunikačnou jednotkou, prostredníctvom ktorej ste so svojím vozidlom neustále v spojení. Okrem aktuálneho stavu vozidla si viete nastaviť komfortnú teplotu vozidla pred odjazdom, alebo skontrolovať, či je vaše vozidlo plne nabité a pripravené na jazdu.

9. SKVELÁ DYNAMIKA PRI JAZDE
Vozidlá poháňané elektromotorom sú známe aj tým, že ich plný výkon je používateľovi k dispozícii už pri takmer nulových otáčkach. To znamená, že na zošliapnutie „plynového“ pedála reaguje okamžite, čím sa stáva naozaj svižnou myškou. Okrem toho, všetky majú automatickú prevodovku (v zásade len jednostupňovú), takže sa o radenie nemusíte absolútne starať a užívate si radostnú jazdu.

10. VÝVOJ NEUSTÁLE NAPREDUJE
Mnohých trápi batéria, respektíve dojazd na jedno nabitie elektromobilu. Dobitete ho za približne pol hodinu a dojazd je až do 300 km (pri VW Golf). Avšak výrobcovia prichádzajú stále s vylepšeniami. Preto vývoj napreduje a (nielen) dojazd spolu s kapacitou smerujú k čoraz vyšším číslam.

Zdroj: Volkswagen Magazín, jar 2017

error: Obsah je schráneny!